Przejdź do głównej zawartości

Rodzina szynszyli, czyli wiskacze.

W dzisiejszym poście chciałam napisać o zwierzętach, które mnie zaciekawiły czyli o wiskaczach. 

Królestwo: Zwierzęta
Podtyp: kręgowce
Gromada: ssaki
Rząd: gryzonie
Rodzina: szynszylowate
Gatunek: wiskacza (Lagostomus maximus)

                   WYSTĘPOWANIE
Wiskacze zamieszkują północną, wschodnią i środkową Argentynę, południowy i zachodni Paragwaj oraz południowo -wschodnią Boliwię. Przeważnie zamieszkują one łąki i suche tereny.

                            WYGLĄD 
Te ssaki mierzą ok 47-66 cm, a sam ogon mierzy do 20 cm. Futro jest puszyste i miłe w dotyku i przeważnie szare. Wiskacze możemy rozpoznać po czarnym pasku na pyszczku.Ogon gryzonia jest cały pokryty futrem. 


POPULACJA
Gryzoń jest klasyfikowany do najmniej zagrożonych zwierząt. Natomiast ssaki te zniknęły na pewnym obszarze, ponieważ w 1905 roku w w Argentynie został uznany za szkodnika, co doprowadziło do zabijania, a wręcz tępienia tych biednych stworzeń. Oglądając program w którym wspominali o tych zwierzętach dowiedziałam się natomiast, że są w niebezpieczeństwie z powodu mięsa, ponieważ niektórzy jedzą tak wspaniałe zwierzęta. I tu znów to samo co u szynszyli.. są zabijane dla niebywale miękkiego futra. 

ZACHOWANIE
Zachowaniem praktycznie nie różni się od domowych szynszyli. Tak jak nasze pupile jest to ssak stadny i aktywny jest dopiero nocą. Wiskacze budują bardzo skomplikowane tunele, człowiekowi ciężko byłoby poruszać się obok nich. Posiadają one nawet kilkadziesiąt wejść. Samce widząc innego osobnika tej samej płci tupią łapami o ziemię (co przypomina mi też trochę zachowanie królika) . Zachowują się dlatego, ponieważ są terytorialne. Z tego powodu też oznaczają wejścia do nory kałem, moczem i specjalnymi feromonami, które posiadają przy policzkach. Tak jak chyba wszystkie zwierzęta dzikie wiskacze widząc drapieżnika wydają bardzo specyficzny odgłos, aby ostrzec resztę stada.
                     DŁUGOŚĆ ŻYCIA

 Niestety nie dowiedziono ile te zwierzęta mogą przeżyć w naturze, natomiast sprawdzono, że trzymane w niewoli są w stanie dożyć nawet 20 lat.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

ROZMNAŻANIE SZYNSZYLI

Dużo osób niestety przez swoją niewiedzę naraża swoje futrzaste pociechy na cierpienie.. Niestety nie jest tak, że można rozmnażać szynszylę w dowolnym wieku.. Dziś chcę poruszyć ten temat :) Samiczka szynszyli osiąga dojrzałość płciową w wieku 7-8 miesięcy. Przed osiągnięciem tego wieku jej ciało nie jest jeszcze przystosowane do tego, aby zostać matką.. Zajście w ciążę przed osiągnięciem przynajmniej 7 miesiąca życia samiczki może doprowadzić nawet do śmierci. Natomiast samiec szynszyla dojrzewa płciowo wcześniej, bo w wieku 5-6 miesięcy. Szynszyla jest płodna do osiągnięcia 12 roku życia, natomiast ostrzegam o tym, że pierwsza ciąża u samiczki powinna się pojawić do 18 miesiąca życia,ponieważ do 18 miesiąca życia nasz szylek rośnie, co wiążę się z kostnieniem chrząstek miednicy, gdyby szynszyla zaszła pierwszy raz w ciąże w późniejszym czasie mogłyby pojawić się problemy przy porodzie wydostaniem malucha, ponieważ miednica nie byłaby już tak elastyczna, może też wiązać się to z

Kołowrotek dla szynszyli ?

WITAM ! ;D Piszę, ponieważ ostatnio słyszałam naprawdę różne zdania na temat kołowrotka dla szynszyli. Ja osobiście posiadam kołowrotek, duży, żeby szynszyla nie zrobiła sobie krzywdy i nie miała problemu z wchodzeniem do niego. Niektórzy jednak nie są zwolennikami kołowrotków.. i szczerze mówiąc, gdybym wiedziała, że moja będzie traktowała go jak łóżeczko do spania i w ogóle w nim nie będzie biegać, to nie prosiłabym chłopaka,żeby go kupował ! ;D. Niekiedy sobie do niego wejdzie, na chwilkę usiądzie, umyje się i.. śpi w nim. Próbowałam ją nauczyć, gdy tam wchodziła leciutko nim kręciłam, żeby wiedziała do czego on służy, ale jak grochem o ścianę. Biegała jak kręciłam, ale sama od siebie jeszcze nigdy nie zaczęła biegać. Myślę, że najlepszy kołowrotek dla szynszyli to taki bez żadnych dziurek itp.. Jednak, gdy już kupimy taki jak ja mam czyli najzwyklejszy kołowrotek tylko duży, to warto w środku może jakoś przykleić, a najlepiej zamontować/zaczepić jakoś materiał, żeby szynsz

ZA I PRZECIW POSIADANIA SZYNSZYLI :)

Przepraszam, że dawno nie pisała, obiecuję to nadrobić :)!. Dzisiejszym tematem będą zalety i wady posiadania szynszyli, zapraszam :) !                                                                    ZALETY: 1. Szynszyle nie śmierdzą ! Ich mocz nie śmierdzi tak jak mocz innych gryzoni :) 2.Są miłe w dotyku przez ich puszyste futerko. 3.Polecane dla dzieci,które mają alergie, ponieważ ich sierść nie uczula !. 4.Każde z tych zwierząt różni się charakterem, tak jak ludzi. Niektóre lubią się tulić, inne są płochliwe, a jeszcze inne ciekawskie . 5.W dobrych warunkach i przy dobrym karmieniu umieją dożyć 20 lat ! 6.Są one naprawdę mądrymi i sprytnymi zwierzętami.                                                                     WADY: 1.Zależnie od charakteru-szynszyle nie lubią się pieścić i potrzebują dużo ruchu ! 2.Oprócz dość wysokiej ceny za szyszkę, trzeba zainwestować w dużą klatkę, smakołyki, przysmaki, zabawki, ściółka, gryzaki, wizyty weterynaryjne i oczywiś