Przejdź do głównej zawartości

ROZMNAŻANIE SZYNSZYLI

Dużo osób niestety przez swoją niewiedzę naraża swoje futrzaste pociechy na cierpienie.. Niestety nie jest tak, że można rozmnażać szynszylę w dowolnym wieku.. Dziś chcę poruszyć ten temat :)
Samiczka szynszyli osiąga dojrzałość płciową w wieku 7-8 miesięcy. Przed osiągnięciem tego wieku jej ciało nie jest jeszcze przystosowane do tego, aby zostać matką.. Zajście w ciążę przed osiągnięciem przynajmniej 7 miesiąca życia samiczki może doprowadzić nawet do śmierci.Natomiast samiec szynszyla dojrzewa płciowo wcześniej, bo w wieku 5-6 miesięcy.
Szynszyla jest płodna do osiągnięcia 12 roku życia, natomiast ostrzegam o tym, że pierwsza ciąża u samiczki powinna się pojawić do 18 miesiąca życia,ponieważ do 18 miesiąca życia nasz szylek rośnie, co wiążę się z kostnieniem chrząstek miednicy, gdyby szynszyla zaszła pierwszy raz w ciąże w późniejszym czasie mogłyby pojawić się problemy przy porodzie wydostaniem malucha, ponieważ miednica nie byłaby już tak elastyczna, może też wiązać się to z większym zagrożeniem poronienia lub śmierci samiczki przy porodzie. 
Gdy jednak decydujemy się powiększyć szynszylową rodzinę największe prawdopodobieństwo skutecznego krycia jest w okresie zimowym. 
JAK ROZPOZNAĆ CIĄŻĘ U SAMICZKI ?
  • Częste zmiany nastroju, nasza szynszylka staje się nietykalska
  • Mniejsza sprawność fizyczna
  • Częste spanie na boku
  • Dużo pije i je, ale zarazem wybrzydza
  • W późniejszym etapie samicy zaczerwieniają się sutki i zaokrągla się brzuszek
ODMIANY BARWNE
Nie wolno łączyć ze sobą dwóch osobników barwy aksamitnej(czarne, brązowe,fiolety,ebony itp), ponieważ zawierają one gen TOV przez który ok.25% zarodków obumiera. Skutkami mogą być:
  • zatrucie pozostałych płodów rozkładającymi się szczątkami
  • zatrucie ciążowe samicy
  • wydzielanie toksyn podczas rozkładu
Nie wolno również łączyć ze sobą dwóch osobników barwy białej (Biały wilsona,mozaika, Pink white).
Tak samo jest z połączeniem matki czarnej aksamitnej oraz ojca Biały Wilsona.
Ważne! Młode z zakazanych połączeń, które przeżyły poród nie mogą być rozmnażane! Niestety takie osobniki przeważnie są chore i nie żyją tak długo jak zdrowy osobnik. Przeżycie przez takiego osobnika ciąży oznacza początek problemów zdrowotnych za które odpowiedzialny jest NIEODPOWIEDZIALNY HODOWCA.

CIĄŻA
Ciąża trwa zazwyczaj 111 dni, natomiast dopiero po 60 dniu można zaobserwować dziwne zachowania u samiczki i przypuszczać, że jest ona w ciąży. Samiczka potrzebuje dużo spokoju, nie należy jej chwytać, ściskać itp. Powinna jeść wtedy dużo witamin ! 
Przed porodem nie należy dawać szynszyli piasku do kąpieli, ponieważ zagraża to zakażeniu narządów płciowych. 

PORÓD
Zaczęcie porodu można zaobserwować przez zsinienie ujścia pochwy, pot na nosie i brzuszku, zdenerwowanie samiczki, popiskiwanie, brak apetytu. 
Najczęściej poród zaczyna się między 5, a 9 rano na ściółce, zdarza się też, że samiczka urodzi na półeczce należy wtedy delikatnie zdjąć samiczkę i młode dla ich bezpieczeństwa. Przed porodem pojawia się przeźroczysto-żółta ciecz.Potem rodzą się pociechy, a na końcu łożysko, które samica zjada . Czas porodu jest różny, niekiedy trwa kilka minut, a niekiedy do 3 godzin. Samca należy oddzielić do innej klatki, gdyż samica po porodzie zaczyna ruję, gdyby samic ją w tym czasie pokrył niestety samiczka mogłaby nie przeżyć ciąży, albo młode osobniki urodziłyby się chore. Po porodzie także nie podaję się samicy piasku najlepiej do 14 dni.Młodych przez pierwsze 2 tygodnie najlepiej nie dotykać. Samica po porodzie powinna zachowywać się już tak, jak zawsze :) .
Na koniec mojego dzisiejszego posta, razem z Fazi chciałyśmy wszystkim czytelnikom podziękować, że nadal są z nami. Pozdrawiamy :)
Chciałyśmy też zaprosić na popularny i bardzo ciekawy blog mojego chłopaka o pszczołach. 



Komentarze

  1. Ja tez mam szynszyla i tez byl w ciazy lecz niestety po urodzeniu jeden z nich zyl tylko 3 dni na szczescie urodzily sie 2 wiec jeden przezyl i ma na imie Perelka bo to jest dziewczynka.
    teraz szynszylek ma 6 miesiecy.
    pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No rozumiem. Niestety nie powinno się rozmnażać szynszyli nie znajomego pochodzenia. Skutki są różne tak jak opisałam to w moim poście. Pozdrawiam

      Usuń
  2. 38 yrs old Environmental Specialist Garwood Simon, hailing from Nova Scotia enjoys watching movies like Colossal Youth (Juventude Em Marcha) and Motor sports. Took a trip to Pearling and drives a Ferrari 212 Export Berlinetta. uzyskac wiecej

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kołowrotek dla szynszyli ?

WITAM ! ;D Piszę, ponieważ ostatnio słyszałam naprawdę różne zdania na temat kołowrotka dla szynszyli. Ja osobiście posiadam kołowrotek, duży, żeby szynszyla nie zrobiła sobie krzywdy i nie miała problemu z wchodzeniem do niego. Niektórzy jednak nie są zwolennikami kołowrotków.. i szczerze mówiąc, gdybym wiedziała, że moja będzie traktowała go jak łóżeczko do spania i w ogóle w nim nie będzie biegać, to nie prosiłabym chłopaka,żeby go kupował ! ;D. Niekiedy sobie do niego wejdzie, na chwilkę usiądzie, umyje się i.. śpi w nim. Próbowałam ją nauczyć, gdy tam wchodziła leciutko nim kręciłam, żeby wiedziała do czego on służy, ale jak grochem o ścianę. Biegała jak kręciłam, ale sama od siebie jeszcze nigdy nie zaczęła biegać. Myślę, że najlepszy kołowrotek dla szynszyli to taki bez żadnych dziurek itp.. Jednak, gdy już kupimy taki jak ja mam czyli najzwyklejszy kołowrotek tylko duży, to warto w środku może jakoś przykleić, a najlepiej zamontować/zaczepić jakoś materiał, żeby szynsz

ZA I PRZECIW POSIADANIA SZYNSZYLI :)

Przepraszam, że dawno nie pisała, obiecuję to nadrobić :)!. Dzisiejszym tematem będą zalety i wady posiadania szynszyli, zapraszam :) !                                                                    ZALETY: 1. Szynszyle nie śmierdzą ! Ich mocz nie śmierdzi tak jak mocz innych gryzoni :) 2.Są miłe w dotyku przez ich puszyste futerko. 3.Polecane dla dzieci,które mają alergie, ponieważ ich sierść nie uczula !. 4.Każde z tych zwierząt różni się charakterem, tak jak ludzi. Niektóre lubią się tulić, inne są płochliwe, a jeszcze inne ciekawskie . 5.W dobrych warunkach i przy dobrym karmieniu umieją dożyć 20 lat ! 6.Są one naprawdę mądrymi i sprytnymi zwierzętami.                                                                     WADY: 1.Zależnie od charakteru-szynszyle nie lubią się pieścić i potrzebują dużo ruchu ! 2.Oprócz dość wysokiej ceny za szyszkę, trzeba zainwestować w dużą klatkę, smakołyki, przysmaki, zabawki, ściółka, gryzaki, wizyty weterynaryjne i oczywiś