Przejdź do głównej zawartości

Szynszyle w naturze.

Witam, dawno nie pisałam z braku czasu, a więc zapraszam na dawno wyczekiwany post :)

Na blogu o szynszylach nie że zabraknąć informacji jak one radzą sobie w naturze, nieprawdaż ?  A więc...

POCHODZENIE
Szynszyle pochodzą z Ameryki Południowej z półpustynnych terenów And,gdzie jest uboga roślinność. Zamieszkują one nory i szczeliny skalne. 
W naturalnym środowisku czeka ich wiele wyzwań m.in. muszą bronić się przed drapieżnikami takimi jak skunksy, węże i dzikie psy. Bronią się przez rozpryskiwaniu moczy bądź  odrzucanie nadgryzionego futerka. 
W rzeczywistości szynszyle żywią się całkiem inaczej niż domowe zwierzę. Dzika szynszyla je m.in. roślinnością wysokogórską, owocami, ziarnami oraz oczywiście małymi insektami. A dobrze wiemy, że domowej szynszyli taka dieta by zaszkodziła. 
Nawet szynszyle dzikie żyją w stadzie, tak jak nasze domowe pupile. Rozmnażają się o różnych porach roku. 

HISTORIA
Pierwszy raz o szynszylach usłyszano w 1599 r. w książce "Historia Natura y Moral de las Indias".
Dokładny opis szynszyli ujawnił się w 1810 roku przez Jezuita Juan Ignacjo Molina, który pisał o nich dla zysku. 
W 1918 r. Mathias  F. Chapman, inżynier górnictwa odkrył, że szynszyle idealnie nadają się jako zwierzęta domowe. W tamtym czasie objęto je także ochorną ze względu na to, że były bliskie wyginięcia. Chapman po długich staraniach dostał zgodę na przewiezienie kilku osobników do Stanów Zjednoczonych. Po przewiezieniu szynszyli do Ameryki okazało się, że tylko 3 są rodzaju żeńskiego. 
Od połowy lat sześćdziesiątych XX wieku szynszyle stały się popularne jako zwierzęta domowe. 

BADANIA NAUKOWE
Szynszyla jest często wykorzystywana w badaniach nad narządem słuchu, ponieważ zakres słyszenia, który wynosi od 20 Hz do 30 kHz oraz wielkość części ucha wewnętrznego są zbliżone do ludzkiego. Dodatkowo są wykorzystywane w badaniach :

  • nad chorobą Chagasa
  • zaburzeniami żołądkowo - jelitowymi
  • zapaleniem płuc
  • listeriozą
  •  infekcjami wywoływanymi bakteriami Yersinia i Pseudomonas


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ROZMNAŻANIE SZYNSZYLI

Dużo osób niestety przez swoją niewiedzę naraża swoje futrzaste pociechy na cierpienie.. Niestety nie jest tak, że można rozmnażać szynszylę w dowolnym wieku.. Dziś chcę poruszyć ten temat :) Samiczka szynszyli osiąga dojrzałość płciową w wieku 7-8 miesięcy. Przed osiągnięciem tego wieku jej ciało nie jest jeszcze przystosowane do tego, aby zostać matką.. Zajście w ciążę przed osiągnięciem przynajmniej 7 miesiąca życia samiczki może doprowadzić nawet do śmierci. Natomiast samiec szynszyla dojrzewa płciowo wcześniej, bo w wieku 5-6 miesięcy. Szynszyla jest płodna do osiągnięcia 12 roku życia, natomiast ostrzegam o tym, że pierwsza ciąża u samiczki powinna się pojawić do 18 miesiąca życia,ponieważ do 18 miesiąca życia nasz szylek rośnie, co wiążę się z kostnieniem chrząstek miednicy, gdyby szynszyla zaszła pierwszy raz w ciąże w późniejszym czasie mogłyby pojawić się problemy przy porodzie wydostaniem malucha, ponieważ miednica nie byłaby już tak elastyczna, może też wiązać się to z

Kołowrotek dla szynszyli ?

WITAM ! ;D Piszę, ponieważ ostatnio słyszałam naprawdę różne zdania na temat kołowrotka dla szynszyli. Ja osobiście posiadam kołowrotek, duży, żeby szynszyla nie zrobiła sobie krzywdy i nie miała problemu z wchodzeniem do niego. Niektórzy jednak nie są zwolennikami kołowrotków.. i szczerze mówiąc, gdybym wiedziała, że moja będzie traktowała go jak łóżeczko do spania i w ogóle w nim nie będzie biegać, to nie prosiłabym chłopaka,żeby go kupował ! ;D. Niekiedy sobie do niego wejdzie, na chwilkę usiądzie, umyje się i.. śpi w nim. Próbowałam ją nauczyć, gdy tam wchodziła leciutko nim kręciłam, żeby wiedziała do czego on służy, ale jak grochem o ścianę. Biegała jak kręciłam, ale sama od siebie jeszcze nigdy nie zaczęła biegać. Myślę, że najlepszy kołowrotek dla szynszyli to taki bez żadnych dziurek itp.. Jednak, gdy już kupimy taki jak ja mam czyli najzwyklejszy kołowrotek tylko duży, to warto w środku może jakoś przykleić, a najlepiej zamontować/zaczepić jakoś materiał, żeby szynsz

ZA I PRZECIW POSIADANIA SZYNSZYLI :)

Przepraszam, że dawno nie pisała, obiecuję to nadrobić :)!. Dzisiejszym tematem będą zalety i wady posiadania szynszyli, zapraszam :) !                                                                    ZALETY: 1. Szynszyle nie śmierdzą ! Ich mocz nie śmierdzi tak jak mocz innych gryzoni :) 2.Są miłe w dotyku przez ich puszyste futerko. 3.Polecane dla dzieci,które mają alergie, ponieważ ich sierść nie uczula !. 4.Każde z tych zwierząt różni się charakterem, tak jak ludzi. Niektóre lubią się tulić, inne są płochliwe, a jeszcze inne ciekawskie . 5.W dobrych warunkach i przy dobrym karmieniu umieją dożyć 20 lat ! 6.Są one naprawdę mądrymi i sprytnymi zwierzętami.                                                                     WADY: 1.Zależnie od charakteru-szynszyle nie lubią się pieścić i potrzebują dużo ruchu ! 2.Oprócz dość wysokiej ceny za szyszkę, trzeba zainwestować w dużą klatkę, smakołyki, przysmaki, zabawki, ściółka, gryzaki, wizyty weterynaryjne i oczywiś